alessmode.com


Yazdır

Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma!!!

28 Eylül 2016

GENÇ İSTİHDAMA KAYIT(DIŞI)SIZ KALMA!

Başvuru sahibinin Kocaeli Üniversite olduğu; eş başvuru sahipleri olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın yer aldığı, Posco Assan'ın ise iştirakçi olarak katıldığı Kayıtlı İstihdamın Teşviki'ne yönelik Kocaeli ili genelinde faaliyet gösterecek olan "Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma" projesi, 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle çalışmalarına resmen başladı. Proje, kamu ve özel sektörün yansıra Genç Kocaeliler Derneği gibi ilimizin etkin sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenecektir.

KAYITDIŞI İSTİHDAM SORUNU
İl kamuoyunda kayıtdışı istihdamın bireylere ve ülke ekonomisine zararları konusunda bir bilinç oluşturmayı hedefleyen proje, bu doğrultuda kayıtlı istihdamın özendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çerçevede proje, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kayıtdışı istihdamla mücadelesini, il genelinde farkındalık oluşturarak destekleyecektir.

Projenin ilk hedef kitlesi, örgün öğrenime devam eden öğrenci sayısı itibariyle Türkiye'nin en büyük üçüncü üniversitesi olan Kocaeli Üniversitesi öğrencileridir. Öğrenciler ve işverenlerin katılacağı eğitim ve seminerler düzenlenerek, katılımcılara kayıtdışı istihdamın gerek bireysel gerekse tüzel kişi açısında zararları anlatılacaktır. Bununla birlikte projenin bilinirliğinin arttırılmasına yönelik olarak çeşitli görsel materyalin il genelinde dağıtımı ve sergilenmesi sağlanacaktır. İnternet ve sosyal medyanın, özellikle genç nüfus seviyesinde diğer iletişim aygıtlarına göre daha yoğun kullanılıyor olması nedeniyle, projenin resmi sitesi olan http://gencis.org/ aktif ve güncel olarak proje ile ilgili soru işaretlerini cevaplandırırken;  http://twitter.com/gencis41, http://facebook.com/gencis41 ve http://instagram.com/gencis41 gibi yaygın sosyal medya siteleri üzerinden proje ile ilgili gelişmeler eşzamanlı olarak paylaşılacaktır.

Bu çalışmalara ek olarak; Kocaeli Üniversitesi öğrencileri ile anket çalışması yapılacak, yerel basın kanallarında kamu spotları yayınlanacak ve biri uluslararası olmak üzere toplamda üç adet Çalıştay düzenlenecektir. Bu çalışmalar ile hem kayıtdışı istihdamın zararları ile ilgili bilinirlik arttırılacak hem de mevcut durum ortaya konularak çözüm önerileri getirilecektir.

KOCAELİ'DEN TÜRKİYE'YE
Kocaeli’nin Türkiye ekonomisindeki yeri ve öğrenim görmekte olan öğrenci sayısının Türkiye ortalamasının çok üstünde olması nedeniyle; projenin, kayıtdışı istihdamla mücadele konusunda getireceği yeni açılımlar ve çözüm önerileri ile bir pilot bölge olarak değerlendirilmesinin mümkün olduğu açıktır. Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin bir bölümünün Kocaeli ili dışından geldiği göz önüne alındığında, projenin etkileri Kocaeli ili ile sınırlı olmayacak, projenin uygulanması sürecinde alınacak iyi sonuçların, özelde il ekonomisine genelde ise ülke ekonomisine çok önemli faydaları olacaktır.

Proje için oluşturulan web sitelerine erişmek için tıklayın.

Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız 

                Kalma!!!

 
Yorumlar
Bu haber için henüz kimse yorum yapmamış.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-Posta Adresi :
Yorum :
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası