Yazdır

Milli İstihdam Seferberliği Toplantısı Kocaeli’de Yapıldı

16 Şubat 2017

Kocaeli’nin Istihdam Hedefi 60 Bin Kişi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, 7 Şubat 2017’de TOBB koordinasyonunda düzenlenen “Türkiye Ekonomik Şurası”nda, başlatılan Milli İstihdam Seferberliği çağrısına ilişkin, Kocaeli Milli İstihdam Seferberliği Toplantısı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığında gerçekleştirildi.


Kocaeli Valiliği Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, Vali Yardımcıları; Ahmet BÜYÜKÇELİK ve Osman SARI, ilçe kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet KARADENİZ, ilçe belediye başkanları, il kurum müdürleri, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU, OSB yönetim kurulu başkanları, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi BULUT, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel MORALI, Gebze Ticaret Odası Meclis Başkanı Nejat Hasan KARAAĞAÇLI ve Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal KAYA katıldı.


“Kocaeli Milli İstihdam Seferberliği Toplantısı”nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hitaplarından oluşan video gösteriminin ardından program MARKA Genel Sekreter Vekili Şevket KIRICI’nın istihdam teşviki hakkındaki bilgilendirme sunumu ile devam etti.


İstihdam için İşverene Büyük Destek
MARKA Genel Sekreter Vekili Şevket KIRICI, “Temel sloganımız “Türkiye’nin Geleceğine Sen de 1 İstihdam Sağla”dır. 687 Sayılı KHK kapsamında, işverene istihdam teşviki olarak yer alan 3. madde bu seferberlik için tetikleyici olacaktır.   İşçi ve İşveren Hissesi, Gelir Vergisi, Damga Vergisi kalemlerinin tamamını kapsayan yapıda olarak ilk olan bu teşvik, asgari ücret bazında alınan her ilave istihdam için işverenin maliyetini %35,5 azaltacaktır. Eskiden 2.178 TL olan işverenin maliyeti, bu teşvik kapsamında 1. 404 TL olacaktır, yani çalışanın işverene maliyeti sadece  net asgari ücret tutarı kadar olacaktır. Bu durumda, İşverene toplam 773 TL bir destek sağlanacaktır. Bu teşvik  ilave istihdamı destekleyecek ve işverene maliyeti azaltacaktır” dedi.


İstihdam Seferberliği 31 Aralık 2017 Tarihine Kadar Devam Edecek
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu “Bugün ekonomi piyasalarının ve ekonominin çok önemli bir konusu istihdam ve işsizlik üzerine toplanmış bulunmaktayız. Özellikle artan işsizlik konusunda bir milli duruşu milli seferberliği Cumhurbaşkanımız tarafından başlatmış bulunuyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu çağrısı ve başlattığı perspektifte, 9 Şubat’ta yayımlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile istihdamda adeta devrim sayılabilecek kolaylıklar ve destekler sağlandı. Desteklerin en önemlisi 1 Ocak -31 Aralık 2017 tarihleri arasında bir kişinin asgari ücretten istihdamı 773 TL gibi bir büyük yükü devletimiz işverenimizin üzerinden aldı. Bunun yanı sıra sunulan diğer istihdam kolaylıkları; iş sağlamak adına, iş kapısında buluşturmak adına çok büyük destek ve katkıları sağlamaktadır” dedi. 


55 Bin İşsiz Var
Artan işsizlik konusunda bir milli seferberlik başlatıldı diyen Vali Güzeloğlu, “Bu seferberlikte en önde yer alacak Kocaeli ilinin temsilcileri olarak buradayız. İstihdamda adeta devrim sayılabilecek destekler sağlandı. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gerek özel sektöre gerek OSB’lere gerekse kamuya ortak bir tavrı sergilemek düşmektedir ve amacımız Mart ayı sonu itibariyle de bu duruşun göstergelere yansımasını sağlamaktır.. “Biz Kocaeliyiz”, Türkiye’nin ekonomik gelişimini belirleyen, zenginlikler sunan bir iliz. SGK kayıtlarına göre ilimizde 616.627 kişi çalışmaktadır. 2016 yılı sonu itibariyle işsiz sayımız 55.112 kişidir. Hedefimiz İŞKUR üzerinden kayıtlı işsizlerin takip edilerek bu sayının azaltılmasıdır. En hayırlı iş, bir işsize iş bulmaktır. İstihdam konusu takip edilerek gün gün rapor alınacaktır. Koordinasyon bizim tarafımızdan sağlanacak” şeklinde konuştu.


Toplantıda ilimizdeki Oda başkanları, OSB Yönetim Kurulu başkanları ayrı ayrı söz alarak, OSB’ler hakkında genel bilgilendirmede bulunmuşlardır, ayrıca Mart sonu ve 2017 yılı sonu istihdam projeksiyonlarını belirtmişlerdir. Toplantıda temel olarak nitelikli eleman bulmadaki sorunlar, iş beğenmeme sorunu ve kamu kurumlarının özel sektör yatırımlarını kolaylaştıracak şekilde daha hızlı ve verimli işlemesinin gerekliliği belirtilmiştir.
Yorumlar
Bu haber için henüz kimse yorum yapmamış.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-Posta Adresi :
Yorum :
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası