alessmode.com


Yazdır

AutoCUP Projesinin İmza Töreni Gerçekleştirildi

24 Ocak 2018

Sürücüsüz Araçlar için Önemli Bir Altyapı Oluşturacak

AutoCUP Projesinin İmza Töreni Gerçekleştirildi

Rekabetçi Sektörler Programı 2. Dönemi Çağrı Sonuçları Basın Duyurusu ve Protokol İmza Töreni Sheraton Otel Ankara’da gerçekleştirildi. AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian BERGER ve T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ’nün de aralarında bulunduğu açılış konuşmalarının ardından, program kapsamında destek almaya hak kazanan operasyonların (projelerin) protokol imza törenine geçildi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansının koordinatörlüğünde sunulan Otomotiv Değer Zincirinin İşbirliğine Dayalı Güçlendirilmesi (AutoCUP) projesine ait sözleşme T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Müdürü Dr. Oğuz HAMŞİOĞLU ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU arasında imzalandı.

Kısa adı AutoCUP olarak belirlenen projenin 10 milyon Avro dolaylarında bir bütçe ile üç yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Proje ile otomotiv yan sanayinin geleceğin taşımacılık modeli olarak görülen otonom (sürücüsüz) araç teknolojisine uygun bir şekilde dönüşümünün sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, otomotiv değer zincirini oluşturan robotik, ileri malzeme, mikro elektronik ve taşımacılık bileşenleri otonom araç üst başlığı altında gelecek odaklı bir perspektifle yeniden ele alınmıştır. Her bir alt başlığa ilişkin belirlenen ihtisaslaşma alanları aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

 

- Robotik Halka: İşbirlikçi Robotlar

- İleri Malzeme Halkası: Kompozit Malzemeler

- Mikro Elektronik Halkası: Sensör Füzyon

- Taşımacılık: Katma Değerli Taşımacılık

 

Projenin amacı, değer zinciri aktörleri arasında işbirliğini güçlendirmek yoluyla otomotiv değer zincirinin gelecek piyasa koşullarına göre yeniden yapılandırılmasıdır. Proje kapsamında proje ortağı kurumların belirlenen alanlarda teknolojik altyapı ve teknik kapasitelerinin geliştirilmesi ile söz konusu altyapıların ortak bir ağ oluşturacak şekilde birbirine bağlanması düşünülmektedir.  

Proje Ortakları:

Boğaziçi Üniversitesi; Gebze Teknik Üniversitesi; Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD); Koç Üniversitesi; Kompozit Sanayicileri Derneği; Okan Üniversitesi; Sabancı Üniversitesi; Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD); Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB); Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 

 
Yorumlar
Bu haber için henüz kimse yorum yapmamış.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-Posta Adresi :
Yorum :
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası