alessmode.com


Yazdır

Teknolojik Yenilikler Santek Fuarı'nda

9 Kasım 2018

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.. ve Kocaeli Sanayi Odası iş birliğiyle düzenlenen 5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK 2018), ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından 31 Ekim-3 Kasım 2018 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlenen SANTEK 2018 - 5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarının açılış törenine; Vali Sayın Hüseyin Aksoy’un yanı sıra; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, , Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Akgün Altuğ, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, daire müdürleri, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Sanayiciler, İşadamları, Oda Başkanları ve davetliler katıldı.

Kocaeli, Türkiye’nin Sanayisinin Başkenti

Vali Sayın Hüseyin Aksoy’un yaptığı konuşmalarında; “Kocaeli, Türkiye’nin sanayisinin başkenti diyebileceğimiz bir konumda ve 12 Organize Sanayi Bölgesinde 105 bini aşan çalışanıyla Türkiye ekonomisine katkı sunan bir kenttir. Geçen yıl toplam vergi gelirlerine baktığımızda Türkiye’de İstanbul’dan sonra 69 Milyarlık vergi tahsilatıyla ilk sırada yer alan bir kent. Araştırma merkezleri, teknoloji geliştirme bölgeleriyle Türkiye’nin Ar-Ge’sine de önemli katkılar sunan bir kent. Kocaeli genelinde 112 Ar-Ge merkezi, 12 tasarım merkezi toplamda 124 Ar-Ge ve Tasarım merkeziyle Türkiye’de İstanbul’dan sonra en fazla Ar-Ge ve Tasarım merkezi olan bir kenttir. Böylesine önemli bir kentin ürettiği ürünlerin tüketiciyle buluşması, onları kullanacak olan kişilerle buluşturulması adına bu fuarı önemsiyoruz ve bu fuarın uluslararası niteliğe doğru dönüşen boyutunu da takdirle karşılıyorum. Fuarlarımız üreticiyle tüketiciyi bir araya getiren, son teknolojik ürünlerin paylaşılmasına fırsat veren organizasyonlardır. Birçok alanda yerli üretime doğru hızlı bir geçiş sağlandı. Bundan sonra da bu hızla devam edecektir." diye konuştu.

Üretim Merkezi ‘Doğu Marmara’

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise Doğu Marmara Bölgesi'nin sadece Kocaeli'den ibaret olmadığına dikkati çekerek, Gebze'den başlayarak Düzce ve Yalova'ya kadar olan alanı Bakanlık olarak, çok özel alan olarak tarif ettiklerini dile getirdi. Büyükdede, bölge; otomotiv, beyaz eşya, petrokimya ve savunma sanayi firmalarıyla üretim merkezi olduğu kadar, bilim ve araştırma merkezidir’ dedi. Büyükdede “Ekonomik olarak bölgemizin her karış toprağının, tabiatını da koruyarak en optimum şekilde değerlendirilmesi arzusundayız. Buna ben gönülden inanıyor ve her geçen gün hedefe adım adım yürüdüğümüzü görüyorum" ifadelerini kullandı.

Fuarın Başarı Grafiği Sürekli Yükseliyor

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, SANTEK'in kısa sürede istedikleri amaca ulaştığını söyleyerek, "Geldiğimiz noktada önemli aşama katettik. 2013'te 12 bin ziyaretçimiz vardı, 2014'te 20 bine çıktı, 2017'de 30 bini aştık. Bu sene de amacımız 30 bin seviyesini aşmak." ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu, yabancı ülkelerden önemli sayıda ziyaretçiyi ağırlayacaklarına işaret ederek, Amacımız; Match4Indusrty etkinliği aracılığıyla bu firmalarla Kocaeli'deki firmaları bir araya getirerek iş birliğimizi arttırmak. 143 yabancı firmayla iş görüşmesi planlıyoruz." dedi.

Konuşmalardan sonra SANTEK 2018-5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın açılış kurdelesi kesildi ve stant ziyaretleri gerçekleştirildi.

200 Firma Katıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi'nde sanayi ve teknoloji sektörünü buluşturan SANTEK 2018 Fuarı’na 25 bin metrekare kapalı sergileme alanında yaklaşık 200 firma katılım sağladı. Fuar 30 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ile 200 yabancı iş adamını buluşturmayı hedefliyor.
Bin 500'ün Üzerinde İkili İş Görüşme Hedefleniyor
Fuarda ayrıca "Match4Industry" etkinliğinde gerçekleştirilecek. Bu kapsamda yurt dışından gelen şirket temsilcileri ile yerli firmaların ikili iş görüşmeleri yapmalarını sağlanacak,  200'ün üzerinde yabancı iş adamı ile yerli firmalar bir araya gelecek. Bu etkinlik sayesinde bin 500'ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

MARKA Destekler Hakkında Bilgi Verecek

B salonunda yer alan MARKA, istihdama yönelik olanlar başta olmak üzere devlet destek ve teşviklerini, Doğu Marmara Yatırım Destek Uygulamasını (InvProm) ziyaretçilere anlatacak. Ayrıca ajans uzmanlarımızca Ar-Ge- Sanayi- Akademi (ASA) buluşması çerçevesinde STEM eğitimi konulu panel düzenlenecek.  Ajans uzmanlarımız fuar süresince sanayide dijital dönüşüm kapsamında fuar katılımcısı ve ziyaretçisi sanayi kuruluşlarının teknolojik ihtiyaçlarının belirlenerek Ar-Ge- Sanayi- Akademi (ASA) buluşması katılımcısı Ar-Ge ve yazılım firmaları ile işbirliği geliştirilmesine destek olacak.
Yorumlar
Bu haber için henüz kimse yorum yapmamış.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-Posta Adresi :
Yorum :
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası