alessmode.com


Yazdır

Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi için Sorunlar ve Çözüm Önerileri Tartışıldı

4 Aralık 2018

2019-2021 dönemi için hazırlanan “Yeni Ekonomik Program, “Dengeleme-Disiplin-Değişim” sloganı ile kısa vadede ekonomide dengeleme ve bütçe disiplininin sağlanması ile orta vadede ekonomik değişim gerçekleştirilmesini hedeflemektedir. Program çerçevesinde yerelden merkeze bilgi, talep ve öncelikli sorun akışını sağlayarak ekonomik dönüşümün sanayi ayağını daha güçlü ve etkin kılmak için,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Ajanslar eliyle 81 ilde “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda, Sanayimizin Geleceği” gündemli toplantılar tertip edilmektedir. Bu kapsamda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinde toplantılar gerçekleştirildi.

Bu toplantılara; Valilikler, Büyükşehir ya da Merkez İlçe Belediyeleri, Üniversiteler, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlükleri, KOSGEB İl Müdürlükleri, Organize Sanayi Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve çeşitli iş adamları, sanayiciler ve sanayici ve iş adamı derneklerinin temsilcileri katıldı.

Toplantı katılımcıları, gündem olarak belirlenen 11 ana başlık üzerinden önceliklendirme yaparak sorun ve çözüm önerileri geliştirdi.

 • Finansmana Erişim (İşletme ve Yatırım Sermayesi)
 • Devlet Destekleri
 • Beşeri Sermaye
 • Kalite ve Markalaşma
 • Kurumsal Yapılanma
 • Profesyonel Danışmanlık Gereksinimi
 • Fiziki Altyapı
 • Mevzuata Dair Sorunlar
 • Ulusal ve Uluslararası Pazara Erişim ve Tutunma
 • Ekonomik Belirsizlik
 • Üretim Maliyetleri

 

Toplantılar sonucunda katılımcılar tarafından belirtilen sorunlar ve bunlara ilişkin üretilen çözüm önerileri Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından rapor haline getirilerek, Ajans Yönetim Kurulu toplantısında yapılacak nihai değerlendirmenin sonrasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulacaktır.

Sanayide Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerileri İçin Yapılan Toplantıya İllerden Yoğun İlgi Oldu

İlk olarak 27 Kasım tarihinde Düzce’de gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Cemal Demiryürek, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay ŞAHİN ile birlikte ilgili kamu kurumu temsilcileri ve sanayiciler katılım sağladı. Toplantı moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan ŞAMANDAR gerçekleştirdi.

Yine 27 Kasım Salı günü Bolu’da düzenlenen toplantı ise Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker ATEŞ, kamu kurumu temsilcileri ve sanayicilerin katılımıyla ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyit KÖSE moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

28 Kasım Çarşamba günü Sakarya’da yapılan toplantı Vali Yardımcısı Bekir DINKIRCI, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Akgün ALTUĞ ile birlikte ilgili kamu kurumu temsilcileri ve sanayicilerin katılımı ile Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem AKBULUT moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

29 Kasım Perşembe günü Yalova’da yapılan toplantı Vali Yardımcısı İrfan DEMİRÖZ, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat CEBECİ ile ilgili kamu kurumu temsilcileri ve sanayicilerin katılımı ve Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan TORKUL’un moderasyonu ile gerçekleştirildi.

Bölgemiz il toplantılarının sonuncusu 30 Kasım Cuma günü Kocaeli’de gerçekleştirildi. Program, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün FIĞLALI, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU,  Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Volkan YILMAZ ile birlikte ilgili kamu kurumu temsilcileri ve sanayicilerin katılımı ve Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Engin ÖZDEMİR moderasyonunda gerçekleştirildi.
Yorumlar
Bu haber için henüz kimse yorum yapmamış.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-Posta Adresi :
Yorum :
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası