alessmode.com


Yazdır

Covid19 İle Mücadele ve Dayanıklılık Programı Destek Sözleşmeleri İmzalandı

2 Haziran 2020

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Covid19 İle Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projelerin sözleşme imza töreni 29 Mayıs 2020 tarihinde başarılı başvuru sahiplerinin katılımıyla telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Törende, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU ile destek almaya hak kazanan kurum ve kuruluşların yetkilileri arasında “Proje Destek Sözleşmeleri” imzalanan projelerin kısa tanıtımları yapıldı.

Covid19 İle Mücadele ve Dayanıklılık Programı

Çin'in Vuhan şehrinde 1 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (COVID-19) hızla dünya genelinde yayılarak küresel bir salgın haline gelmiş, 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Bu sebeple bu alanda mücadeleyi desteklemek için "COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı" oluşturulmuş, yaşanan can kayıplarının ve vaka sayılarının en aza indirilmesi bağlamında COVID-19 salgını ile mücadeleye katkı sağlayan ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik acil çözüm sunan projelerin desteklenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda başarılı bulunan projelere toplam 579.394 TL destek sağlanacaktır.

2019-nCoV Virüsünün Hızlı ve Güvenilir Şekilde Teşhisine Yönelik Tanı Kiti Referans Malzemesi Üretilmesi Projesi

Proje kapsamında ülkemizde yapılan ölçümlerin kalitesinin arttırılabilmesi amacıyla yeni metotlar geliştiren ve referans malzeme üreten bir kurum olan TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) tarafından, 2019-nCoV virüsü ölçümlerinde kullanılmak üzere RNA referans malzeme üretimi gerçekleştirilecektir. Üretilecek olan referans malzeme, ülkemiz laboratuvarlarında yapılan testlerin doğruluğunu artırmak amacıyla, ülkemizde üretilen kitlerde iç kalite kontrol malzemesi olarak kullanılabilecektir.

TÜBİTAK UME Laboratuvarları'nda geliştirilecek altyapı, elde edilecek teknik deneyim ile 2019-nCoV virüsünün mutasyona uğraması veya başka bir virüsün ortaya çıkması durumunda, yeni RNA referans malzemeler çok kısa sürede üretilebilecektir.

Pandemik Anti Kontaminasyon Cihazı (PAK-C)

Projenin amacı, Arge faaliyetleri tamamlandığında kullanıcısına kolay kullanım imkanı sunan, %99,95 lik koruma sağlayan PAKC sisteminin üretilmesidir. Proje kapsamında üretilecek olan 200 adet ürünün, Covid19 ile mücadelede ön safta savaşan sağlık çalışanları ve diğer kamu görevlilerine bağışlanması sağlanacaktır. PAK-C ürünü, kullanıcıya, kullanıcıyı yormadan solunum yapabileceği geniş bir solunum ortamı oluşturmakta, göz ve yüz bölgesinin dış ortam ile bağını keserek kullanıcının temas ile enfekte olma ihtimalini en aza indirgemekte, dezenfekte edilebilir sistemi ile tekrar kullanım yahut farklı kullanıcıların kullanımına imkan vermekte ve en önemlisi kullanıcıya tek şarj ile 3 saat %99,95 oranlı filtre edilmiş küvez havasının aktarımının yapılmasını sağlamaktadır.

BAŞARILI PROJE LİSTESİ

COVID19 İLE MÜCADELE VE DAYANIKLILIK PROGRAMI

Sıra No

Referans No

Proje Adı

Başvuru Sahibi Adı

İl

1

TR42/20/COVID/0035

2019-NCOV VİRÜSÜNÜN HIZLI VE GÜVENİLİR ŞEKİLDE TEŞHİSİNE YÖNELİK TANI KİTİ REFERANS MALZEMESİ ÜRETİLMESİ TÜBİTAK ULUSAL METROLOJİ ENSTİTÜSÜ KOCAELİ

2

TR42/20/COVID/0052

BİLİŞİM VADİSİ COVİD 19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA YENİ ÜRÜN GELİŞTİRİLMESİ VE ÜRETİMİ PROJESİ MUALLİMKÖY TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ YÖNETİCİ A.Ş KOCAELİ

 
Yorumlar
Bu haber için henüz kimse yorum yapmamış.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-Posta Adresi :
Yorum :
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası