alessmode.com


Yazdır

İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezinin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

23 Temmuz 2020

Doğu Marmara Kalkınma Ajansının güdümlü proje kapsamında desteklediği; Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Dilovası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Çelik İhracatçıları Birliği Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile hayata geçirilen, Kocaeli-Gebze VI. İMES Makina İhtisas OSB'nin "Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi’nin” temel atma töreni T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank'ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Türkiye’de Sanayinin Kalbi Kocaeli

Merkezin temel atma töreninde konuşan Bakan Varank, Türkiye'de sanayinin kalbinin Kocaeli'de attığını dile getirerek, kentteki 14 Organize Sanayi Bölgesi (OSB), 2 serbest bölge, 4 teknopark ve Bilişim Vadisi'nden alınan güçle üretim, istihdam ve ihracatta önemli bir rol üstlenildiğini, Kocaeli ne kadar hızlı toparlanırsa ülke genelindeki etkinin de bu denli güçlü olduğunu anlatarak şunları kaydetti:

"Biz de Bakanlık olarak şehrimizin potansiyelini ileriye taşıyacak her türlü projeye destek veriyoruz. Yılbaşından bu yana şehrimizdeki 4,5 milyar liralık sabit yatırıma teşvik belgesi düzenledik. Bu yatırımların tamamlanmasıyla ilave 5 bin vatandaşımıza yeni iş kapıları açılmasını bekliyoruz. Ayrıca bu gün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu merkez ile gençlerimize teknolojinin farklı alanlarında yeni kabiliyetler kazandıracağız. Bununla birlikte, gençleri sanayi sektörüne yönlendirmeyi, bu alanda yetiştirmeyi de son derece önemsiyoruz. Bu nedenle bu projenin de bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşmaların ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu ve diğer protokol üyeleriyle İMES OSB'de kurulacak merkezin temeline ilk harç atıldı.

Projenin Toplam Bütçesi 16 Milyon TL

Kurulacak bu merkez ile firmaların ve ülke sanayisinin ihtiyaç duyduğu vasıflı işgücü yetiştirilmesine katkı sağlanması, istihdam imkânlarını artıcı eğitim çalışmaları gerçekleştirilmesi, firmaların yenilikçi ürün geliştirme ve üretme kapasitelerine katkıda bulunması, yeni teknolojiler aracılığıyla maliyet düşürücü yeni üretim teknikleri geliştirilmesi ve rekabet gücünün artmasından kaynaklanan sürdürülebilir ihracat elde edilmesi amaçlanmaktadır. Toplam bütçesi 16 milyon TL olan projenin 10 milyon TL 'si Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmaktadır.

Kurulan merkezde yılda yaklaşık 2.000 kişinin eğitim alması planlanlanıyor.

Verilecek Eğitimler

• CNC (Computer Numerical Control) Operatörlüğü Kursu

Bilgisayarlı Numerik Kontrol (CNC) sistemine sahip üretim tezgâhlarını kullanabilen ve sanayi işletmelerinin en fazla ihtiyaç duyduğu, temininde en fazla güçlük çektiği nitelikli CNC operatörleri düzenlenecek 120 saatlik kurslar ile yetiştirilecektir. Eğitim sonunda bu operatörlerin CNC tezgâhlarını programlayabilecek ve işletebilecek düzeye gelmeleri hedeflenmektedir.

• Kalite Kontrolcü Kursu

Sanayi işletmelerinin ihtiyaç duyduğu ve temininde güçlük çektiği ara elemanlar arasında “Kalite Kontrol Elemanı” da yer almaktadır. Düzenlenecek 120 saatlik kurs ile kalite kontrol bilincine, niteliğine ve tecrübesine ileri düzeyde sahip elemanların yetiştirilerek ihtiyaç duyan işletmelerde istihdam edilmesi planlanmaktadır. Verilecek eğitimlerin 80 saati teorik, 40 saati uygulama biçiminde olacaktır.

• Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalât Elemanı Yetiştirme Eğitimleri

Kurulacak UİMMM’nde verilecek kurslardan biri de “Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli İmalât Elemanı” yetiştirme [Computer Aided Design (CAD) /Computer Aided Manufacturing (CAM)]eğitimleridir. Düzenlenecek 120 saatlik kurs ile CAD ve CAM programlarını üst düzeyde yeterlilikle kullanabilecek düzeyde elemanların yetiştirilerek sanayi kuruluşlarında, ihtiyaç duyacak işletmelerde istihdam edilmesi planlanmaktadır. Bu amaçla iki farklı CAD kursu (AutoCAD ve Solidworks) ve bir CAM kursu, (SolidCAM) düzenlenecektir.

• Bilgisayar Destekli Tasarım Analizi ve Optimizasyon Hizmeti

Kurulması planlanan UİMMM’nde, bir diğer temel hizmet bilgisayar destekli mühendislik tasarımları ve analizleri yapmak, geliştirilen tasarımların optimizasyonu ile ileri mühendislik hesaplamalarını gerçekleştirmektir. Bu analizlerin kapsamı, sonlu elemanları analizleri ile çeşitli parça ve sistemlerde mukavemet, yorulma, titreşim, patlama, şok, devrilme, çarpışma, ısı transferi gibi mekanik analizlerin sayısal benzetim yöntemleri ile çözümler sunma şeklinde olacaktır.

Ürün tasarımları ve tasarım optimizasyonu sistem ve parça tasarımı ve mevcut üründe tasarım optimizasyonu türündeki çalışmalar yapılacaktır. Bu analizleri doğru ve hızlı bir şekilde hesaplayabilen sonlu eleman tabanlı ABAQUS, ANSYS, NASTRAN, LS-DYNA, MARQ ve ALGOR gibi çeşitli gelişmiş yazılım programları mevcuttur.

UİMMM’nde bu yazılımlardan ANSYS programını bünyesinde bulunduran bir iş istasyonu kurulacaktır. Bu iş istasyonunun getireceği teknik imkânlarla ileri düzey mühendislik tasarımları ve analizleri yapabilme

imkânları elde edilecektir.

• Üretim Ünitesinin Kiralanması Hizmeti

UİMMM’nde, işletmelerin tasarlayıp henüz imalâta dönüştürmedikleri prototiplerin ve üretim ihtiyacı olan diğer parçaların üretilebilmesi için mevcut makine ve tezgâh altyapısı eğitim dışındaki zamanlarda firmalara/yatırımcıya saatlik ücret karşılığı kiralanacaktır. Kiralamaya esas ücretler, kâr amacı gütmeden UİMMM’nin sürdürülebilirliğini sağlayacak ölçüde belirlenmiştir. Bu makine altyapısı seri üretim amaçlı değil, prototip ve/veya Ar-Ge amaçlı üretimler için kiralanacaktır.
Yorumlar
Bu haber için henüz kimse yorum yapmamış.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-Posta Adresi :
Yorum :
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası