Yazdır

Otomotiv Teknolojileri İşbirliği Ağı

Ülkemizin 2023 Vizyonu kapsamında, yerli araç üretimi ve 4 milyon adetlik toplam yerli üretim rakamlarına ulaşılması hedefleri için, içinde bulunduğumuz düzey 2 ve düzey 1 bölgemizdeki otomotiv kümelenmesinin yan ve ana sanayi paralelinde gelişimini ve büyümesini sağlamak amacıyla kurulan işbirliği ağımız, otomotiv teknolojilerinin geliştirilmesi, ortaklık kültürünün tesisi ve yaygınlaştırılması amaçlarını gütmektedir. İşbirliği kapsamında, özel sektör,  sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve dernekler aracılığı ile projeler geliştirilmesi ve ülke menfaatlerine kullandırılması hedeflenmektedir. Ortaklık, işbirliği ve koordinasyon içinde yapılacak bu faaliyetlerde hedeflerden bir tanesi de mevcut kıt kaynakların doğru şekilde yönlendirilmesi ve kanalize edilmesidir.

Otomotiv İşbirliği Ağı Kapsamında şu ana kadar yapılan faaliyetler:

1. Ziyaretler: Türk Standartları Enstitüsü, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü, Otomotiv Araştırmaları Merkezi, Otomotiv Sanayicileri Derneği, Uludağ İhracatçılar Birliği, Toyota, Ford Otosan, Taşıt Araçları Yan Sanayii Derneği, Taşıt Araçları Yan Sanayii Derneği Organize Sanayii Bölgesi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği, Ulusal Metroloji Enstitüsü.
2. Başvurulan Doğrudan faaliyet destekleri; Kocaeli Üniversitesi; Bölgedeki Özel Servislerin Envanteri ve Rehabilitasyonu Projesi, Sakarya Sanayii Ticaret Odası; Otomotiv Çalıştayı, Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Bölümü; Tr42 Bölgesi Otomotiv Sektörü İşgücü İhtiyacının Belirlenmesi Ve Planlanması Projesi.
3. İşbirlikleri: Bursa Eskişehir ve Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ile otomotiv çalışmaları konusunda işbirliği, TSE İşbirliği.
4. Üretilen Raporlar Sunumlar: TSE için test pisti sunumu.
5. Güdümlü Proje Çalışmaları: Taysad bünyesinde kurulacak olan klimatik test labaratuvarı çalışmaları.
6. Organize Sanayi Bölgesi Çalışmaları: Yalova’da kurulacak olan Taşıt Araçları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Çalışmaları.

Bunun dışında bölge otomotiv yan sanayi envanteri çıkarılması çalışmaları da düşünülmektedir.

Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
Adres : Yenişehir Mah. Demokrasi Bulvarı No: 72/A 41050 İzmit - KOCAELİ
Tel : 0.262.332 01 44
Faks : 0.262.332 01 45
E-mail : info@marka.org.tr
Tüm Hakları T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansına aittir. Copyright © 2012

Site Haritası